Want a Progressive Enterprise؟ مواجهه با نصب دوربین مداربسته!

اکنون نیز از راهرو های وزارت ورزش شنیده می شود به دنبال فشار برخی از شرکت های داخلی و جنجال های پیش آمده به دنبال همکاری انجام شده فدراسیون فوتبال با شرکت مشکوک و هنگ کنگی SimplyLive، احتمال دارد این وزارت در پاسخ به نامه استعلام اخیر فدراسیون فوتبال مبنی بر درخواست همکاری با شرکت های خارجی، همکاری با کلیه شرکت های بین المللی مورد تایید FIFA را با توجه به ظرفیت های بومی سازی داخلی ممنوع اعلام کرده و توصیه به بومی سازی این تکنولوژی در داخل کشور سایت zview-cctv کند. به گزارش طرفداری، اشتباه فدراسیون سابق و اصرار این فدراسیون به واردات تجهیزات فیک شرکت مشکوک هنگ کنگی که بیشتر شبیه ست تاپ باکس بود باعث شد پروژه وی ای آر در ایران پیچیده شود. درصورتی که نیاز به سنسور بیشتر یا کابل اضافی و هر محصول مرتبطی نیاز داشتید بصورت اختصاصی به پک شما اضافه و ارسال میشود. درصورتی که نیاز به تجهیزات جانبی دوربین مداربسته، کابل اضافی و یا هر محصول مرتبطی داشتید، آن محصول بصورت اختصاصی به پک شما اضافه و ارسال میشود.

رسانه طرفداری حامی و پشتیبان تولیدات بومی و ملی بر مبنای امکان سنجی علمی و عملیاتی است اما ورزش کشور نباید معطل برخی ادعاهای بی پایه و اساس غیر کارشناسانه و سودجویانه برخی جریانات شود. از آنجا که این دوربین ها بر خلاف انواع مداربسته، در نگاه اول مشخص نیستند و ممکن است در هر نقطه غیر قابل پیش بینی قرار گرفته باشند، برای استفاده از آن حتما نیاز به مجوز های ویژه قانونی، آن هم برای مدتی محدود دارید. اشتباهات داوری در لیگ 21 ثابت کرد برای برگزاری یک رقابت سالم و جوانمردانه به سیستم کمک داور ویدیویی نیاز داریم اما با وجود این نیاز مبرم و ضروری، مافیای داوری علاقه مند است لیگ 22 را هم بدون حضور VAR برگزار کند. به نظر می رسد ادعای بومی سازی سیستم VAR مورد استقبال مافیای داوری و مخالفین ورود VAR قرار گرفته و آن را دستمایه تاخیر در استفاده از تکنولوژی در ایران به بهانه حمایت از شرکت های دانش بنیان و تولید بومی قرار داده اند.

نصب دوربین مداربسته، علاوه بر اهمیت بسیار زیاد، دارای سود زیادی نیز است. سیستم VAR، یک سیستم کاملا تخصصی برای ورزش فوتبال است که شرکت های خارجی از طریق دسترسی به بازارهای بین المللی موفق به سود آوری و جبران هزینه های تحقیقاتی و تولید خود می شوند. اما نکته ای که سیستم VAR را بسیار پیچیده می کند، لزوم پیاده سازی قابلیت بازپخش به صورت چند کاناله از حداقل 4 و حداکثر 32 کانال به صورت همزمان و با لدرنگ از ورودی پخش زنده و نه فایل ویدیویی از قبل ضبط شده است که بازپخش تمامی کانال ها که زوایای مختلف یک صحنه حساس داوری را نمایش می دهد، باید در حد میلی ثانیه با یکدیگر همزمان سازی یا Sync شده باشد چرا که داوران جهت تصمیم گیری در خصوص یک صحنه، باید زوایای مختلف را به صورت کاملا همزمان مورد بررسی قرار دهند و امکان پس و پیش بودن بازپخش تصاویر از کانال های مختلف وجود ندارد.

اتصالات: اتصال کابلها به تجهیزات مدار بسته از طریق سوکتهای مخصوص. بعد از اتصال دوربین مداربسته به دستگاه و اتصال کابل باید تصاویر دوربین مداربسته در کانالهای تعیینشده ببنید. در طی فرآیند انتقال تصویر، با استفاده از اتصال دستگاه ذخیره ساز تصویر به شبکه و مودم اینترنت، تصاویر دوربین نظارتی را به دیوایس هایی چون کامپیوتر، لپ تاپ یا گوشی موبایل منتقل می سازیم. برعکس آنالوگ در دوربین های IP می توانند همه سیگنال های مربوط به تصویر، صدا، برق و… دوربین مداربسته وسیلهایه که توسط اون میتونید به ضبط تصاویر در جهت اهداف نظارتی و شخصی بپردازید. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از جمله دستاوردهای دوربین مداربسته می باشد. در واقع بعد از نصب دوربین در محل و متناسب با مدل دوربین یا به صورت دستی و یا با استفاده از موتور داخلی دوربین، میزان بزرگنمایی و زاویه دید دوربین تنظیم می شود. در مقاله پیش رو، ابتدا انواع دوربین مداربسته و دستگاه های DVR و NVR را بررسی می کنیم، سپس نکات مهم برای خرید دوربین مداربسته را در اختیارتان قرار می دهیم تا در صورت لزوم بتوانید بهترین گزینه را با توجه به بودجه و سطح انتظارات تان انتخاب نمایید.

حقوق مالکیت یا به اصطالح Patent عمده نرم افزار ها و روش های مورد استفاده در سیستم VAR از سوی شرکت های انگشت شماری در جهان به مدت 20 سال ثبت بین المللی شده است که همین مساله باعث ایجاد انحصار برای برخی از شرکت های بین المللی و غول های رسانه ای شده که این موضوع یکی از موانع اصلی بومی سازی به خصوص در بخش نرم افزار این سیستم در کشور های مختلف است. سیستم حفاظتی که سنسور هایی با قابلیت اطمینان بالا دارد و میتواند موجب جلوگیری از وقوع سرقت شود. رسانه طرفداری از همان روز اول که بحث استفاده از وی ای آر و واردات آن مطرح شد، اعلام کرد تمایل دارد فدراسیون فوتبال به جای واردات، از نخبه های ایرانی حمایت کند تا ایران هم صاحب این تکنولوژی شود. یکی از بخش ها و پازل های مهم این سیستم، سیستم ارتباط رادیویی و سیستم ارتباط داخلی داوران و دستیاران است که باید به صورت یکپارچه با سیستم VAR عمل کند و مکالمات صوتی را به صورت همزمان (sync) شده با تصویر تحت لیسانس و به صورت مورد تایید FIFA ذخیره کند تا از سوی مقامات نظارتی داخلی و بین المللی در صورت لزوم بازبینی شده و صوت های تبادل شده مورد بررسی و شنود مجدد قرار گیرد.

سیستم motion Slow ویژه تولید برنامه زنده رویداد های ورزشی که هسته اصلی سیستم VAR و ساده ترین بخش آن است که شرکت های بومی ادعای بومی سازی این بخش را دارند، این سیستم فقط از سوی شرکت های انگشت شماری در جهان که به بازار ها و شبکه های تلویزیونی بین المللی دسترسی دارند تولید شده است و تاکنون هیچ شرکتی در ایران موفق به تولید این سیستم به صورت بومی نشده است. باید توجیه اقتصادی استفاده از سیستم های بومی بررسی شود تا هزینه های دسترسی نداشتن شرکت های بومی به بازارهای بین المللی، به باشگاه ها و فوتبال کشور تحمیل نشود. بنابراین ضمن تشکر از طنازی عوامل محترم برنامه جوکر، باید اعلام کرد این سیستم قابلیت استفاده در مسابقات رسمی FIFA را ندارد و سیستم مورد نیاز دارای پیچیدگی های فراوانی است و بازبینی تصاویر پیش از برنامه جوکر، در تمام واحد های سرایداری مجهز به دوربین مدار بسته از سال ها قبل انجام شده است. در یک مورد قاب دستگاه سیستم motion Slow تولید شده از سوی یک شرکت معروف بین المللی (EVS) بازگشایی شده و تنها یک قاب و روکش بومی و تولید ملی بر روی آن نصب شده و تحت عنوان سیستم بومی در بخش های مختلف خبری معرفی شده است.

از نکات مهم در خرید دوربین مدار بسته آنالوگ میتوان به موارد ی از قبیل فضای مورد نظر، نیاز شما و هدف شما از خرید، نوع سنسور تصویر دوربین، سطح نور محیط مورد نظر، مقدار کیفیت مد نظر شما، مکان مشاهده تصاویر ضبط شده توسط دوربین، مدت زمان ذخیره کردن تصویرو استاندارد کاری دوربین اشاره کرد. متاسفانه تاکنون شاهد این بوده ایم که افرادی از سیاست های کشور مبنی بر حمایت از تولید داخل و حمایت از نخبگان علمی سو استفاده کرده و از طریق ظرفیت برنامه های صدا و سیما جهت تبلیغ و معرفی محصولات خیالی خود بهره برداری می کنند که ساخت خودرو آبسوز یا ساخت بوگاتی ملی و معرفی کودکان نخبه ایرانی که در بخش هایی از منزل خود موفق به غنی سازی اورانیوم یا طراحی خودرو برای شرکت تسلا شده اند، تنها چند نمونه از آن است که این موارد ممکن است سایر دستاوردهای واقعی و ممتاز تولید دانش بنیان در کشور را هم خدشه دار کند.

1ـ پورت HDMI : که برای انتقال تصویر بر روی مانیتور و تلویزیونهایی که از این پورت بهره می برند استفاده می شود. در برنامه جوکر 36 عدد دوربین معمولی از طریق 9 عدد سیستم بازبینی و 9 مانیتور هر کدام 4 دوربین مجزا دارند و از سوی تعداد زیادی از عوامل در مدت زمان طولانی بازبینی می شوند و ورودی تصویر از نوع استاندارد تلویزیونی 25 الی 30 فریم در ثانیه است ولی در اتاق فرمان ویدیویی یا Room Operation Video تعداد مانیتور ها، داوران و کمک داوران ویدیویی بسیار محدود بوده و این عوامل باید ورودی تصاویر زنده از نوع 60 الی 340 و در مواردی 960 فریم در ثانیه را به صورت بالدرنگ و همزمان از طریق تنها 1 سیستم متمرکز چند زاویه بررسی کرده و نتیجه را از طریق سیستم بازبینی و ارتباط رادیویی یکپارچه به اطلاع داور اصلی مسابقه برسانند. تعداد زیادی از شرکت های دانش بنیان ایرانی که سابقه انجام پروژه های مشابه در حوزه انتقال و پردازش تصویر را دارند، مشتاق و آماده بومی سازی سیستم VAR در ایران هستند ولی به علت وجود نداشتن تضمین عقد قرارداد با فدراسیون برای بازار داخلی، عمده این شرکت های مدعی فاقد محصولات سخت افزاری و نرم افزاری آماده و قابل لمس هستند و تا تولید محصول عملیاتی فاصله زیادی دارند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار