plc زیمنس و انواع آن معرفی پی ال سی زیمنس آموزشگاه فن اموزان

S به صورت compact طراحی شده و در cpu های آن از پورت profinet استفاده شده است. شبکه profinet از شبکه های جدیدی ست که در دو نسخه I/O(شبیه به Profibus-DP]) و نسخه CBA ( شبیه به Industrial Ethernet) رونمایی شده است. اگر بخواهیم یک معرفی کلی از پی ال سی داشته باشیم باید بگوییم که پی ال سی وسیله ای است که توانایی برنامه پذیری را به صورت داخلی داشته و کاملا منطق پذیر می باشد و بر طبق برنامه داده شده به آن عمل می نماید. با دادن برنامه ای نرم افزاری به plc می توان دستوراتی که مد نظر می باشد را در پی ال سی برنامه ریزی نموده و از طریق حسگرهایی که در دستگاه های صنعتی وجود دارند به پردازنده داده شود و خروجی مورد نظر دریافت گردد. به منظور کاهش هزینه ها و به عنوان راه حلی بهینه پیشنهاد گردید و به دلیل مدیریت ساده و کاربر پسند بودن آن پیشرفت چشم قابل توجهی در مهندسی برق و اتوماسیون صنعتی داشته است. سخت افزار زلیو شامل ماژول اصلی، پایه کارت های افزایش ماژول تغذیه و افزایش ورودی خروجی است.

پس از دانستن تعداد المان ها و در نظر گرفتن فضای اضافه میتوانیم PLC مورد نظر را انتخاب میکنیم. این مدل که به‌صورت ماژولار طراحی و ساخته‌شده است، دارای حوزه عملکردی گسترده و وسیع می‌باشد. حجم زیادی از سیگنال‌ها را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و در صنایع مختلف، طرفداران زیادی دارد.

  • در حال حاضر موفقیت تولید PLC جهانی شده است و زیمنس این موفقیت تولید انبوه PLC را اذعان خود کرده است.
  • این سری از plcها به صورت ماژولار هستند که این ماژولها به سادگی قابل توسعه بوده و متنوع نیز هستند.
  • یکی از دلایل اصلی ساخت این مینی پی ال سی ها داشتن امکان برنامه ریزی با دست توسط کلیدهای روی PLC است که آن را تبدیل به قطعه ای منحصر به کرده است.
  • کنترلرهای منطقی ماژولار یک انتخاب هوشمندانه در پیاده سازی سیستم های صنعتی بزرگ با تعداد ورودی خروجی زیاد است.
plc زیمنس و انواع آن معرفی پی ال سی زیمنس آموزشگاه فن اموزان

در ادامه به معرفی تعدادی از این برندها و ویژگی محصولات آنها پرداخته شده است. ها را با هم شبکه کرده و با یک کامپیوتر مرکزی مدیریت نمود تا بتوان کار کنترل سیستم های بسیار پیچیده را نیز با سرعت و دقت بسیار بالا و بدون نقص انجام داد. پی ال سی رک از دیگر انواع مختلف پی ال سی زیمنس بوده که نحوه کارکرد و عملکرد آن همانند پی ال سی های از نوع ماژولار می باشد. تفاوت عمده RAK PLC با پی ال سی ماژولار، اتصال تجهیزات به ماژول مرکزی و نصب به صورت عمودی می باشد.

ماکزیمم می توان ۲۴ ورودی و ۱۶ خروجی دیجیتال، ۸ ورودی و ۲ خروجی آنالوگ در نظر گرفت. در سیستمهای رلهای فشردن کلید توقف، برق مدار را قطع می کند و و همین طور قطع منبع برق، باعث خاموش شدن سیستم می شود، به علاوه سیستم های رله ای هنگام وصل مجدد برق، به طور خودکار روشن نمی شوند. سافت استارتر یا راه انداز نرم دستگاهی جهت راه اندازی الکتروموتورها بصورت نرم و تدریجی است. زمانی که یک موتور الکتریکی مستقیماً به شبکۀ برق وصل شود جریان راه اندازی زیادی از شبکه می کشد، عمر مفید موتور و اتصالات و کوپلینگ های مکانیکی و بار کاهش پیدا می کند. بنابراین در راه اندازی مستقیم الکتروموتورها به شبکه برق فشار زیادی وارد می شود و به لحاظ مکانیکی به اجزای دوار فشار می plc زیمنس آید. بخشی که وضعیت فرآیند و فرمان های لازم را با استفاده از مبدل ها به سیگنال های الکتریکی تبدیل می نماید.

در موضوع انتخاب برند پی ال سی نیز باید به این موضوع توجه داشت و برندی را انتخاب کرد که در کشور شناخته شده و قطعات، نیروی متخصص، تعمیرکاران مربوط به آن در دسترس باشد. در ابتدا پیش از آنکه به بررسی انواع پی ال سی بپردازیم به طور مختصر به تعریف plc می پردازیم. پی ال سی زیمنس به دلیل نداشتن مشکلات مکانیکی از طول عمر بالاتری برخوردار هستند. سیستم اتوماسیون صنعتی SIMATIC S مطابق با بالاترین استاندارها برای عملکرد قوی، با امنیت و دقت بالا طراحی شده است. این PLC زیمنس به گونه ای طراحی شده است که کاملا انعطاف پذیر باشد و با استفاده از ماژول های قدرتمندش بتواند دامنه وسیعی از نیازها را پاسخ دهد.

اپراتور با مشاهده وضعیت فرآیند، به طور دستی فرامین لازم را به فرآیند اعمال می کند. بخش ورودی وضعیت فرآیند و ورودی های کنترلی اپراتور را تعیین کرده و می خواند. در یک تولید پیوسته، مواد در یک ردیف و بطور پیوسته وارد فرآیند شده و در سمت دیگر، محصول تولیدی خارج می گردد. فرآیند تولید، ممکن است در یک مدت طولانی بطور پیوسته در حال انجام باشد.

در نوع تک منظوره بعد از نصب سیستم، طرح کنترل ثابت و غیر قابل تغییر است. اما در نوع برنامه پذیر قابلیت تغییر برنامه برای فرآیندهای متفاوت بدون تغییر سخت افزار وجود دارد. عملگرهایی که فرامین کنترل کننده اصلی را به فرآیند اعمال می کنند. عملگرها کمیتهای الکتریکی را که به صورت فرمان از بخش پردازش آمده به کمیتهای فیزیکی نظیر حرکت، جابجایی و دوران تبدیل می کنند. خروجی ها نظیر ورودی ها می توانند از نوع گسسته(دیجیتال) یا پیوسته (آنالوگ) باشند. و به معنایکنترل کننده منطقی برنامه پذیر (قابل برنامه نویسی) یکی از انواع سیستم های کنترل است.

طراحی پی ال سی زیمنس :

ماژول اصلی، وظیفۀ پردازش مرکزی سیگنال ها برای قطعات و در صورت نیاز برای کنترل کننده های دیگر را دارد و شامل تعدادی ورودی- خروجی مشخص است. در صورتی که علاقه مند به یادگیری پی ال سی هستید و می خواهید به صورت حرفه ای با این تابلو و کاربردهای آن آشنا شوید، توصیه می کنیم در دوره هایآموزش plcثبت نام نمایید. پی ال سی S زیمنس نوع جدید برای کاربردهای متوسط و تا حدی بزرگ نیز می باشد.

عملکرد انواع پی ال سی

برای این کار نمودارهای مدار باید طراحی می شدند، اجزای الکتریکی مشخص شده و نصب می شدند و لیست سیم کشی باید ایجاد می شد. سپس برق کار ها اجزای لازم برای انجام یک فرآیند خاص را با سیم متصل می کردند. اگر خطایی صورت می گرفت، سیم ها باید دوباره به درستی متصل می شدند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار