بتن چیست ؟ ستوده بتن

بتن چیست ؟ ستوده بتن

بتن های مسلح به دلیل بهره مندی از ویژگی هایی نظیر استحکام، دوام، شکل پذیری، مقاومت در برابر هوازدگی، مقاومت در برابر آتش و طول عمر بالا، کابرد گسترده ای در ساخت پل دارند. راه، پیاده رو و آزادراه های بتنی دوام و مقاومت بیشتری نسبت به جاده های آسفالتی دارند. استحکام بالا و چگالی بتن، این ماده را به عنوان یک گزینه مناسب در ساخت سد مطرح می کند. سد، سازه ای است که برای ذخیره آب و تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد. به بتنی با مقاومت بیش از ۴۰ مگاپاسکال پر مقاومت گفته می‌شود. برای ساخت پل ها به مصالح با دوام بسیار بالا نیاز است و بتن با کارایی بالا برای این منظور بسیار مناسب است که علاوه بر استحکام، به نگهداری بسیار کمی نیز نیاز دارد.

  • در مراحل بعدی، انقباض به دلیل تبخیر آبی که به سطح بتن‌ رسیده ایجاد می‌شود.
  • سدها برای تولید برق و ذخیره آب استفاده می شوند و بار تحمیل شده روی آن ها به دلیل فشار زیاد آب به قدری شدید است که به ماده ای با استحکام زیاد مانند بتن نیاز می باشد.
  • در این مرحله که فرایند تولید بتن اماده به پایان می رسد، آب و مواد افزودنی از یک طرف و مصالح از طرف دیگر وارد مخزن اصلی و میکسر کارخانه شده و با یکدیگر کاملاً مخلوط می‌شوند.
  • بتن مسلح یا آرمه نوعی از بتن است که برای افزایش استحکام از میلگرد های فلزی در داخل آن استفاده می‌شود.

به طور خاص، یک غبار آتشفشانی جادویی که با لمس آب به سنگ تبدیل می‌شد. از این فرم می‌توانید برای ورود و یا ثبت نام در مجله فرادرس استفاده کنید. سازمان‌های پیشرو و هدفمند با آموزش‌های سازمانی فرادرس، فرصت رشد و ارتقای مهارت را برای کارکنان خود فراهم ساخته‌اند.

این ماده که مصنوعی و کامپوزیت است، از ترکیب چند ماده مختلف ساخته شده و ترکیب آن را می توان از طریق فرمول زیر محاسبه کرد. سنگدانه های ماسه و شن (۶۵ تا ۷۵ درصد) + سیمان پرتلند (۱۰ تا ۱۵ درصد) + آب (۱۵ تا ۲۰ درصد). در مورد بتن الیافی نیز وضع به همین منوال است و به جهت بهره مندی از مزایایی همچون مقاومت بالا، شکل پذیری، قابلیت جذب انرژی و مقاومت در مقابل ترک خوردگی که به آن ها اشاره شد، کاربردهای وسیعی خواهد قالب بتن داشت. زمان استفاده از بتن سبک به 100 سال پیش و مربوط به رم باستان است اما به دلیل نبود تجهیزات لازم تنها به استفاده در پروژه‌های عمرانی کوچک محدود بوده است. بتن سبک علاوه بر کاهش وزن سازه می‌تواند به عنوان عایق حرارتی و صوتی نیز عملکرد بهتری نسبت به بتن معمولی داشته باشد.

محصولات مرتبط

در این موارد، سطوح آسیب‌دیده یا متخلخل با استفاده از بتن‌های مخصوص ترمیم می‌شوند. فونداسیون و زیرسازه ساختمان‌های بلند یا کوتاه با استفاده از بتن‌های مسلح ساخته می‌شوند. راه، پیاده رو و آزادراه‌های بتنی دوام و مقاومت بیشتری نسبت به جاده‌های آسفالتی دارند.

کاربرد بتن در معماری و طراحی منزل

از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۳۵ بیشتر تحقیقات بر روی ستونهای بتن مسلح تحت بار محوری متمرکز گردید. در دهه های ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ ستونهای مسلح با بار خارج از محور، شالوده های بتن مسلح و نیز مقاومت نهایی تیرها و بتن پیش تنیده بیشتر مورد توجه محققان قرار گرفت. از سال ۱۹۶۳ آیین نامه ACI طراحی سازه های بتنی را بر اساس مقاومت نهایی بنا نهاده است و تحقیقات فراوانی روی اعضای سازه ای بتنی انجام گرفته و هنوز ادامه دارد.

قبل از پرداختن به کاربرد بتن بصورت مختصر با خود مفهموم بتن و مواد تشکیل دهنده آن آشنا می شویم. کلمه ی بتن که ریشه ای لاتین دارد به معنای ماده ای است که ترکیبی چسبنده داشته باشد. در واقع بتن از سه جزء اصلی آب، سنگدانه ها (عبارت اند از ماسه وشن) و سیمان تشکیل شده است. این ترکیب با اضافه کردن سیمان و آب بعد از گذشت زمان لازم سفت می شود که به آن بتن گفته می شود.

مقاومت فشاری برحسب متغیرهایی مانند نوع کاربرد، طرح اختلاط، نوع سنگدانه‌ها، شرایط آب و هوایی و موارد دیگر تغییر می‌کند. به دلیل واکنش برخی از الیاف با سیمان، باید در هنگام استفاده از این مواد احتیاط کرد. کاربرد اصلی بتن‌های الیافی در پیاده‌رو پل‌ها، فرودگاه‌ها و کف سازه‌های صنعتی است. به علاوه،‌ این بتن‌ها برای افزایش مقاومت سازه در برابر ترک خوردگی نیز کاربرد دارند.

اگر بخواهیم بتنی مقاوم بسازیم، سنگدانه‌ها و خمیر باید به نسبت مناسبی با هم مخلوط شوند. اگر خمیر سیمانی کم باشد، بتن فضای خالی زیادی بین سنگدانه‌ها (بتن متخلخل و سطح خشن) خواهد داشت. خمیر سیمانی اضافی همیشه یک سطح خوب و صافی ایجاد می‌کند اما باعث افزایش ترک شده و هزینه‌های ساخت را افزایش می‌دهد. «روان کننده» ، برای ساخت یک بتن روان با اسلامپ بالا (بین 17 تا 23 سانتی‌متر) به منظور استفاده در سازه‌هایی با تقویت‌کننده‌های زیاد به کار می‌رود. یکی دیگر از کاربردهای اصلی این افزودنی، ساخت بتن با مقاومت بالا در نسبت آب به سیمان 0.3 تا 0.4 است. تحقیقات نشان داده‌اند که ترکیب روان کننده با اکثر سیمان‌ها می‌تواند باعث افزایش کارایی شود.

بهتر است قبل از سفارش بتن، به چند کارخانه بتن سر بزنید و از نزدیک دیدن کنید و سپس با مقایسه قیمت و خدمات، بهترین کارخانه را انتخاب کنید. با تایید بتن توسط کارشناسان کنترل کیفیت عملا فرآیند تولید بتن به پایان رسیده و باید به محل پروژه منتقل شود. تانکرهای میکسر برای انتقال بتن به محل پروژه مورد نیاز هستند. این میکسرها حجم های مختلفی دارند که با توجه به میزان بتن، تانکر مناسب انتخاب می شود.

معمولا از دستگاه سیمان پاش برای پاشش بتن استفاده می‌شود؛ نحوه پاشش و فشار کاری این دستگاه‌ها با توجه به نوع ساختار ماده و کاربرد آن متفاوت خواهد بود. در طی سال‌های اخیر استفاده از بتن سبک در ساختمان سازی به عنوان یک پارامتر چند کاربردی به صورت گسترده افزایش یافته است. ساختار این نوع بتن به گونه است که وزن کمتری نسبت به بتن معمولی دارد و در مقایسه با آن از مزایای بیشتری برخوردار است. استفاده از بتن سبک در ساختمان سازی موجب کاهش وزن نهایی سازه و نیاز به مسلح و فولاد اضافه می‌شود. طرح اختلاط، میزان سیمان، ذرات درشت، ذرات ریز و آب مورد استفاده را نسبت به یکدیگر مشخص می‌کند. از آنجایی خصوصیات اجزا مختلف با یکدیگر متفاوت است، رسیدن به یک طرح اختلاط ایده‌آل کار آسانی نخواهد بود.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار