ارائه خدمات مالیاتی حسابداری خدمات مالیاتی | تکس مپ

اگر مودی در زمان مقرر به برگ تشخیص اعتراض نکند، برگ تشخیص مالیات تبدیل به برگ قطعی مالیات می شود. یکی از کارهایی که مودیان مالیاتی در جهت اعتراض به مبلغ مالیات تعیین شده از سوی سازمان امور مالیاتی انجام می‌دهند، تنظیم لایحه مالیاتی است. سازمان امور مالیاتی، یک مرجع تشخیص مالیات در کشور است که بر اساس قانون اساسی و قوانین مالیاتی فعالیت می کند. در ادامه به بررسی بیشتر لایحه های مالیاتی و نکات مهم آن خواهیم پرداخت.

  • شاید برای شما سوال باشد که اظهارنامه از چه میزان اهمیت برخوردار است؟ در جواب بهتر است بگوییم که اولین سندی که جهت محاسبه مالیات مورد بررسی قرار میگیرد خود اظهارنامه است پس اظهارنامه در مباحث مالیاتی مهترین رکن تشخیص مالیات است که باید در تکمیل اظهارنامه حساسیت و دقت بیشتری به کار گرفته شود.
  • اعتراض کننده باید به صورت کتبی اعتراض خود را به اداره مالیات اعلام نماید.
  • ۵) تمام اشخاص حقیقی و حقوقی غیر ایرانی ، نسبت به در آمدهایی که در ایران به دست می آورند و این در آمدها می تواند شامل واگذاری امتیازات که شامل بخشی از حقوق خود می باشد و یا کمک های فنی و یا آموزش هایی که ارائه می شود.
  • قانون به طور شفاف مشخص کرده است که تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی باید توسط چه کسانی صورت بگیرد.
  • طبق تبصره ۲ ماده ۲۹۳ ق.م.م، سازمان امور مالیاتی می تواند برای ابلاغ اوراق مالیاتی از پست سفارشی استفاده کند.
لازم به ذکر است که چنانچه یکی از نمایندگان مربوطه در جلسه حل اختلاف حضور نداشته باشد، مودی باید لایحه دفاعیه را به صورت کتبی مطرح، آن را ثبت و رسید مربوطه را دریافت کند. با توجه به عدم حضور نماینده مربوطه در جلسه، مودی باید مجددا درخواست تجدید نظر داشته باشد. این در حالی است که چنانچه نماینده اتاق بازرگانی نیز در جلسه شرکت نکرده باشد، صورت جلسه به همراه موضوع مربوطه به اتاق بازرگانی ارسال و اطلاع داده می­ شود. در دعاوی مالیاتی وکیل می‌تواند با رعایت مقررات مادة ۱۰۳ قانون مالیات‌های مستقیم و در حدود اختیاراتی که در وکالت‌نامه به وی اعطا شده است، از حقوق مؤدی در مراجع دادرسی مالیاتی دفاع کند. وکیل دعاوی مالیاتی می‌تواند وکالت مؤدی را در تمام مراحل دادرسی، اعم از هیئت‌های حل اختلاف بدوی، تجدیدنظر و شورای عالی مالیاتی، دیوان عدالت اداری و هیئت‌های موضوع مادة ۲۵۱ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم بر عهده بگیرد.

برای شرکت‌های حقوقی، قانون اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت را به‌عنوان مسئول تنظیم لایحه رفع تعرض مالیاتی معرفی کرده است. همچنین این امکان وجود دارد که اختیارات لازم به وکیل شرکت سپرده شود و او امور مربوط به تنظیم لایحه اعتراض مالیاتی را به صورت قانونی پیگیری کند. علی رغم اشخاص حقیقی، اشخاص حقوقی دلالت بر شرکت ها و سازمان ها می کند که برای تنظیم لایحه دفاعیه با حالت های متفاوتی ممکن است مواجه شوند. در این مقاله می خواهیم در مورد نحوه تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی با شما صحبت کنیم.

طبیعی است که افراد عادی به بسیاری از مفاد قانون هیچ‌گونه اشرافی نداشته باشند. کارشناسان ما در این زمینه آماده هستند تا مشاوره لازم برای تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی را برای اشخاص حقیقی و حقوقی در کمترین زمان ممکن انجام دهند. سومین حالت، زمانی است که شرکت اشخاص حقوقی منحل و یا دچار ورشکستگی شده است، اماهنوز وضعیت خاتمه تسویه مشخص نشده است. بنابراین، مدیران مربوطه می­توانند لایحه دفاعیه مالیاتی را تهیه، تنظیم و جهت بررسی و رسیدگی به طرح شکایت به مراجع قانونی ذیصلاح تسلیم کنند. در وهله اول شخص مؤدی موظف است که در صورت داشتن اعتراض به مالیات تعیین شده، نسبت به تهیه و تدوین لایحه اعتراض مالیاتی اقدام کند. درصورتی‌که به هر دلیل فرد محجور باشد، قیم او وظیفه این کار را بر عهده دارد.

فرایند دادرسی و استفاده از لایحه دفاعیه ( دفاع مالیاتی )

ارائه خدمات مالیاتی حسابداری خدمات مالیاتی | تکس مپ

در صورتی که پرداخت‌کننده مالیات بتواند با درنظرگیری مراحل قانونی، شکایت خود را ایجاد نماید، مراحل دفاع مالیاتی سریعتر انجام صورت خواهد گرفت. لایحه مالیاتی به دفاعیات مکتوبی از مالیات گفته میشود که مالیات را به مراجع رسیدگی به اختلاف ارسال می گردد. نحوه نوشتن لایحه مالیاتی نقش بسیار زیادی در دفاع کردن مالیات دارد. دفاع مالياتي بايد توسط فرد آشنا به قوانين و اصول حسابداري و كنترل دفاتر مالي، گزارشات و به طور كلي عمليات مالي مؤسسات انجام شود. تنها در این صورت است که او می تواند از حقوق شرکت محافظت کند و دادگاه را متقاعد کند که نرخ مالیات را کسر کند.

شرایط اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار